تبلیغات

به دام افتادن ژن‌هایی که باعث طاسی و کوتاه قدی مردها می‌شوند

به گزارش همشهری آنلاین،گروهی از دانشمندان آلمانی به سرپرستی دکتر استفانی هیلمن- هیمباخ از بخش ژنتیک انسانی دانشگاه بن توانستند ۶۳ تغییر در ژنوم انسانی را پیدا کنند که احتمال ریزش موی زودرس در مردان را افزایش می‌دهند.

هیلمن- هیمباخ دراین‌باره گفت: «معلوم شد که برخی از این تغییرات ژنتیکی با سایر خصوصیات بدنی و بیماری‌ها ازجمله قد کوتاه ارتباط دارند.»

این پژوهشگران ژن‌های ۱۱۰۰۰ مرد مبتلا به طاسی زودرس و ۱۲۰۰ مرد بدون طاسی را آنالیز کردند.

یافته‌های این پژوهشگران همچنین تأییدکننده یافته‌های پیشین دراین‌باره بود که طاسی زودرس با افزایش خطر دچار شدن به سرطان پروستات هم ارتباط دارد.

اما این پژوهش خبرهای خوبی هم برای مردان طاس داشت: این بررسی نتوانست یک نظریه پیشین درباره رابطه میان طاسی زودرس و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی را ثابت کند.

این بررسی همچنین نشان داد که ارتباطی میان گرایش به طاسی زودرس و بلوغ مردان در سنین نسبتاً پایین و نیز رنگ پوست روشن و افزایش تراکم استخوان وجود دارد.

به گفته مارکوس نوتن یکی از این پژوهشگران، این دو مورد اخیر ممکن است به میزان ویتامین دی مربوط باشد، زیرا هنگامی‌که نور آفتاب به پوست می‌تابد، در آن ویتامین دی ساخته می‌شود که برای رشد و سلامت استخوان‌ها ضروری است.

نوتن که رئیس انستیتوی ژنتیک دانشگاه بن است، گفت که رابطه میان طاسی، پوست روشن و استحکام استخوان‌ها ممکن است «بیانگر آن باشد که مردان طاس بهتر می‌توانند از نور خورشید برای ساختن ویتامین دی استفاده کنند.»

او افزود که این یافته‌ها ممکن است به توضیح این موضوع کمک کنند که «چرا به‌طور خاص مردان سفیدپوست به‌طور زودرس دچار طاسی می‌شوند.»

نوتن تأکید کرد: «مردان دارای طاسی زودرس نباید از این یافته‌های جدید نگران باشند.»

او گفت:‌«خطر بیماری فقط به مقدار اندکی افزایش می‌یابد. از طرف دیگر جالب است که ریزش موی زودرس یک خصوصیت جداگانه نیست، بلکه ارتباطات گوناگونی با سایر خصوصیات بدنی دارد.»

نتایج این بررسی در ژورنال Nature Communications منتشر شده است.

۵۴۵۴

این مطالب را هم از دست ندهید:ولنتاین چه کادویی میگیرید؟ولنتاین چه کادویی میگیرید؟هشدار دانشمندان درباره ارتباط رنگ‌کردن مو با ابتلا به سرطان سینههشدار دانشمندان درباره ارتباط رنگ‌کردن مو با ابتلا به سرطان سینهبررسی مکانیسم خودترمیمی چشم گورخرماهی‌ها برای کمک به انسانبررسی مکانیسم خودترمیمی چشم گورخرماهی‌ها برای کمک به انسانمشخصات فنی تانک کرار که وزیر دفاع رونمایی کرد/تولید یکی از پیشرفته‌ترین تانک‌های دنیامشخصات فنی تانک کرار که وزیر دفاع رونمایی کرد/تولید یکی از پیشرفته‌ترین تانک‌های دنیابحران مارها در جزیره گوام/خطر برای حیوانات و گیاهانبحران مارها در جزیره گوام/خطر برای حیوانات و گیاهان

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار