تبلیغات

انسان نزديکي مرگ را بو مي‌کشد

سوالي که ممکن است براي بسياري از افراد مطرح شود اين است که چرا انسان برخي بوها را دوست داشته و از برخي ديگر متنفر است.

جالبترین ها - مجله اینترنتی آتا ایرانانسان نزديکي مرگ را بو مي‌کشد

تحقيقات نشان داده اند زماني که حيوانات مي‌ميرند، بوي نامطبوعي از بدنشان آزاد مي‌شود که ماده‌اي به نام "پوترسين" در توليد اين بو نقش دارد. اين ماده در اثر تجزيه اسيدهاي چرب موجود در بافت جانوران مرده ايجاد مي‌شود.  بنابر اين تحقيقات ، انسان و حيوانات بوي پوترسين را درک کرده و به آن واکنش نشان مي‌دهند.  سوالي که ممکن است براي بسياري از افراد مطرح شود اين است که چرا انسان برخي بوها را دوست داشته و از برخي ديگر متنفر است.

"ويزمان" و "شريرا"، محققان دانشگاه "کنت" انگليس در اين خصوص مي‌گويند: در حال حاضر اين موضوع که بوهاي مختلف چگونه عواطف، احساسات و نگرش‌هاي انسان را تحت تاثير قرار مي‌دهد، براي ما ناشناخته باقي مانده است.  با اين حال، بوها در عالم حيوانات نقش تقريباً مشخصي دارند. براي مثال پوترسين علامت هشداري براي حيوانات است تا محل را به سرعت ترک کنند.

 علاوه بر آن انسان نيز از مکانيسم مشخصي براي دفاع از خود در مقابل رويدادهاي تنش‌زا استفاده مي کند که دانشمندان از آن به عنوان مکانيسم "جنگ و گريز" ياد مي‌کنند. عقيده رايج اين است که افراد اغلب در مقابل رويدادهاي محيطي واکنش "جنگ" را بر مي‌گزينند. اين در حالي است دانشمندان به تازگي دريافته‌اند واکنش گريز از رواج بيشتري برخوردار است.  در يکي از مطالعات، دانشمندان واکنش انسان را در مواجهه با سه نوع رايحه شامل پوترسين، آمونياک و آب (به عنوان ماده‌اي خنثي و بدون بو) مورد بررسي قرار دادند.

 آن‌ها از افراد مورد آزمون درخواست کردند تا بعد از استشمام بوهاي ياد شده، در مورد انتقادات يک دانشجوي خارجي در خصوص نظام آموزشي نظر دهند.  مشاهدات نشان داد پوترسين واکنش‌هاي منفي‌تري را نسبت به دو رايحه ديگر در افراد ايجاد مي‌کند. نکته جالب اين است که افراد بعد از استنشاق پوترسين وضعيت هشيارتري به خود گرفته و آمادگي بيشتري براي واکنش‌هاي "جنگ و گريز" از خود نشان دادند.  محققان بر اين باورند، افراد در روند پژوهش از وجود اين سه نوع رايحه اطلاعي نداشته و به طور غيرارادي و ناآگاهانه به آن‌ها واکنش نشان دادند.

 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار