تبلیغات

طوفان‌های بزرگ و مخرب تاریخ ایالات متحده

برترین ها - ترجمه از محمد کاملان: انسان هیچ‌ وقت از خشم مادر طبیعت در امان نبوده است و بلاهای آسمانی همیشه جان ساکنین این کره‌خاکی را تهدید می‌کند. در بین تمامی این تهدید‌ها توفان یکی از سهمگین‌ترین آن‌ها به‌حساب می‌آید و در یک چشم به‌هم زدن خانه‌ها را در هم می‌شکند.

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

طوفان صدمه‌های مالی و جانی جبران ناپذیری به‌دنبال دارد و هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد، با توجه به اینکه اخیراً طوفان‌ مرگبار فلورنس در آمریکا و توفان بزرگ فیلیپین را شاهد بودیم در ادامه قصد داریم با هم نگاهی به مرگبارترین طوفان‌های تاریخ داشته باشیم.

طوفان اُپال (عقیق)، سال ۱۹۹۵، خسارت ۵.۱ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

در سال ۱۹۹۵ ساکنین فلوریدا، آلاباما و تنسی روزگار سختی را تجربه کردند. در این سال توفان اپال قسمت‌های زیادی از فلوریدا را با خاک یکسان کرد و سپس در ادامه مسیر خود به سراغ ایالت‌های آلاباما و تنسی رفت و خرابی‌های زیادی به جای گذاشت. این طوفان چیزی حدود ۵.۱ میلیارد دلار به ساکنین این مناطق خسارت مالی وارد کرد.

طوفان ایزابل، سال ۲۰۰۳، خسارت ۵.۳ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

این طوفان به‌عنوان خسارت‌بارترین حادثه زیست‌محیطی سال ۲۰۰۳ شناخته می‌شود و قسمت‌های ساحلی کارولینای شمالی را با خاک یک سال کرد. و چیزی حدود ۵.۳ میلیارد دلار خسارت به بار آورد.

طوفان فلوید، سال ۱۹۹۹، خسارت ۶.۹ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

این طوفان با خود باران‌های سیل‌آسایی را به دنبال داشت و خانه‌های زیادی را به زیر آب برد، بیشتر اهالی ساکن در قسمت‌های ساحلی کارولینای شمالی از طوفان فلوید صدمه‌های زیادی دیدند و خسارت این طوفان چیزی حدود ۶.۹ میلیارد برآورد شده است. طوفان فلوید در گروه‌ طوفان‌های رده دوم قرار دارد.

طوفان هوگو، سال ۱۹۸۹، خسارت ۷.۱ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

این طوفان که به لحاظ هواشناسی در گروه چهارم قرار می‌گیرد در سال ۱۹۸۹ کارولینای جنوبی را درنوردید و جان ۲۱ نفر را گرفت. در آن زمان طوفان هوگو به میزان خسارت ۷.۱ میلیارد دلار به عنوان پرهزینه‌ترین طوفان در تاریخ آمریکا شناخته شد.

طوفان جین، سال ۲۰۰۴، خسارت ۷.۶ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

اهالی فلوریدای آمریکا در سال ۲۰۰۴ طوفان سهمگین جین را هرگز فراموش نمی‌کنند چرا که این طوفان چیزی حدود هزار نفر انسان را به کام مرگ برد. در کنار آمار افراد زیادی که جان خود را در طوفان جین از دست دادند این طوفان به لحاظ مالی نیز چیزی حدود ۷.۶ میلیارد دلار خسارت وارد کرد.

طوفان آلیسون، سال ۲۰۰۱، خسارت ۹ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

آلیسون در‌واقع یک طوفان استوایی بود که یک بار دیگر رکورد طوفان‌های آمریکا را جابجا کرد و به‌عنوان کشنده‌ترین طوفان استوایی شناخته می‌شود. آلیسون در سال ۲۰۰۱ جان ۴۱ نفر را گرفت و ۹ میلیارد دلار خسارت به جای گذاشت.

شروع طوفان آلیسون در خلیج مکزیک بود، سپس این طوفان مرگبار راه خود را به شرق ادامه داد و سیل سهمگینی را در هیوستون تگزاس ایجاد کرد.

طوفان فرانسیس، سال ۲۰۰۴، خسارت ۹.۵ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

این طوفان به اندازه‌ای به فلوریدا، جورجیا، کارولینای شمالی و قسمت‌هایی از ایالت جورجیا خسارت وارد کرد که جورج‌ دابلیو بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا این ایالت‌ها را به عنوان مناطق فاجعه‌زده اعلام کرد تا رسیدگی ویژه‌ای به این قسمت‌ها انجام شود. طوفان فرانسیس در سال ۲۰۰۴ چیزی حدود ۹.۵ میلیارد دلار خسارت به جای گذاشت.

طوفان ریتا، سال ۲۰۰۵، خسارت ۱۲ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

ساکنین نیو اورلئان و قسمت‌هایی از لوئیزیانا تنها چند هفته بود که طوفان مرگبار کاترینا را پشت‌سر گذاشته بودند که ناگهان خبر از طوفان جدیدی با نام ریتا از راه رسید. این طوفان باران سهمگینی را به دنبال داشت و در کنار نیو ارلئان و لوئیزیانا به ایالت تگزاس نیز آسیب‌های زیادی وارد کرد. طوفان ریتا ۱۲ میلیارد دلار خسارت به دنبال داشت.

طوفان چارلی، سال ۲۰۰۴، خسارت ۱۵.۱ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

کارشناسان هواشناسی طوفان چارلی را در گروه چهارم طوفان‌ها دسته‌بندی کرده‌اند. این طوفان قسمت‌های جنوبی کارولینا را در شهریور سال ۲۰۰۴ درنوردید و بر خلاف اینکه تصور می‌شود به سمت تامپا هدایت شود به ناگاه تغییر مسیر داد و به همین دلیل خسارت‌های مالی زیادی در حدود ۱۵.۱ میلیارد دلار به جای گذاشت.

طوفان آیرین، سال ۲۰۰۱، خسارت ۷.۳ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

این طوفان در گروه یک طوفان‌ها قرار دارد و تخریب خود را از کارولینای شمالی شروع کرد نهایتاً به نیویورک رسید. طوفان آیرین سیل‌های سهمگینی به دنبال داشت و صدمه‌های زیادی به منازل و اماکن عمومی وارد کرد تا خسارت این طوفان مبلغ گزاف ۷.۳ میلیارد دلار برآورد شود.

طوفان ویلما، سال ۲۰۰۵، خسارت ۲۱ میلیون دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

این طوفان در سال ۲۰۰۵ لقب خطرناک‌ترین طوفان را در اقیانوس اطلس را از آن خود کرد و کارشناسان هواشناسی طوفان ویلما را در گروه طوفان‌های رده ۳ قرار دادند. طوفان ویما خسارتی معادل ۲۱ میلیون دلار به مکزیک، کوبا و ایالت فلوریدای آمریکا وارد کرد.

طوفان اندرو، سال ۱۹۹۲، خسارت ۲۶.۵ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

چیزی حدود ۲۵ سال قبل طوفان اندرو که در رده ۵ قرار داشت قسمت‌های زیادی از ایالت فلوریدا را با خاک یکسان کرد و باعث قطع برق خانه‌های زیادی شد. در آن زمان سازمان مدیریت بحران‌های آمریکا نتوانست به خوبی به افراد مصیبت‌زده خدمات ارائه کند و در نتیجه تغییرات اساسی را در این سازمان شاهد بودیم. طوفان اندرو ۲۶.۵ میلیون دلار خسارت به جای گذاشت.

طوفان آیک، سال ۲۰۰۸، خسارت ۲۹.۵ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

این طوفان به عنوان سومین طوفان بزرگ آمریکا شناخته می‌شود و از قسمت‌های غربی سواحل آفریقا راه خود را به دریای کارائیب و خلیج مکزیک پیدا کرده بود. طوفان آیک در گروه‌ طوفان‌های درجه ۲ قرار دارد و جدود ۲۹.۵ میلیارد دلار به شهرهای ایالت تگزاس خسارت وارد کرد.

طوفان سندی، سال ۲۰۱۲، خسارت ۷۱.۴ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

طوفان سندی در گروه یک قرار دارد و در سال ۲۰۱۲ صدمه‌های بسیار زیادی به شهر نیویورک وارد کرد، این طوفان سیل عظیمی را به دنبال داشت که باعث شد سیستم حمل و نقل نیویورک کاملاً از کار بیافتد و هزاران نفر را بی‌خانمان کرد.

طوفان کاترینا، سال ۲۰۰۵، خسارت ۱۰۸ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

کارشناسان هواشناسی طوفان کاترینا را به عنوان سهمگین‌ترین طوفان قرن ۲۱ می‌شناسند، این طوفان در گروه طوفان‌های رده ۵ قرار گرفت و قسمت‌های زیادی از میامی آمریکا را با خاک یکسان کرد. توفان کاترینا سپس با رده ۳ به سمت لویزیانا حرکت کرد و خسارت‌های زیادی را در این منطقه شاهد بودیم. طوفان کاترینا بیشتر از ۱۲۰۰ نفر را به کام مرگ برد و خسارتی برابر با ۱۰۸ میلیارد دلار به دنبال داشت.

طوفان هاروی، سال ۲۰۱۷، خسارت ۱۲۵ میلیارد دلار

نگاهی به مرگبارترین توفان‌های تاریخ

در اواخر شهریور سال گذشته طوفان هاروی مناطق تگزاس و لویزیانا را در نوردید، وقوع این طوفان که در رده چهار قرار داشت چیزی حدود ۴ روز به طول انجامید و قسمت‌های زیادی از هیوستون را زیرآب برد. طوفان هاروی به‌عنوان پرهزینه‌ترین طوفان در تاریخ آمریکا شناخته می‌شود و چیزی حدود ۱۲۵ میلیارد دلار خسارت به جای گذاشت. این طوفان دست‌کم جان ۸۲ نفر را نیز گرفت.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم به مطالب زیست‌محیطی علاقه زیادی دارید و طوفان‌های سهمگینی را می‌شناسید که خسارت‌های زیادی به جای گذاشته‌اند، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان اطلاعات مفید خود قرار دهید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار