تبلیغات

به جای آنکه بگوییم «انسان بودن یعنی چه» بگوییم «فیل بودن یعنی چه»!

به جای آنکه بگوییم «انسان بودن یعنی چه» بگوییم «فیلم بودن یعنی چه»!

به جای آنکه بگوییم «انسان بودن یعنی چه» بگوییم «فیل بودن یعنی چه»!اختصاصی «تابناک باتو»؛ مطمئنا ایده‌ی «انسان بودن» در گذر زمان، معانی بسیاری یافته است و خواهد یافت. این در حالی است که هیچ گاه پاسخ یکتایی به پرسش «انسان بودن چیست؟» وجود نداشته است؛ بنابراین، روشن است این پرسش به خودی خود باید به عنوان یک مشکل پذیرفته شود.

ما انسان‌ها موجوداتی متمرکز بر خود هستیم و تمایل داریم فکر کنیم انسان بودن بسیار خاص و مهم است. در نتیجه به جای اینکه بپرسیم فیل بودن یا پرنده بودن، یعنی چه، می پرسیم انسان بودن چیست؟ این همانند پرسشی است که در گذشته و دوران برده داری پرسیده می شد: سفید پوست بودن چیست؟

به جای آنکه بگوییم «انسان بودن یعنی چه» بگوییم «فیلم بودن یعنی چه»!

این گونه پرسش ها، ناشی از خودبرتربینی ما انسان هاست و در واقع در ورای این پرسش به دنبال امتیازاتی برای خود هستیم؛ اما به این موضوع اعتراف نمی کنیم، چون گویا امکان ندارد بتوانیم به احساس برتر بودن خویش غلبه کنیم!

ما انسان ها به طور مشترک با میلیون ها گونه ی زنده ی دیگر روی یک سیاره زیست می کنیم و همه ی آنها نیز همانند ما پیچیدگی های خود را دارند. همه آنها برای بقا تلاش و تولید مثل می کنند؛ همگی آنها درک و احساس دارند و خطر را حس می کنند. همه ی آنها خواسته هایی دارند و برای رسیدن به این خواسته ها از محلی به محلی نقل مکان می کنند.

به جای آنکه بگوییم «انسان بودن یعنی چه» بگوییم «فیلم بودن یعنی چه»!

به این ترتیب، این مسأله باید ما را به سمت نگرانی از سقوط اخلاق سوق دهد. این نگرانی شاید آغازگر انسان شدن ما باشد. ما انسان ها اکنون نگاهمان به دنیا به گونه ای است که به ندرت احساس می کنیم باید طبق اصولی مشخص در این دنیا با حیوانات همزیستی کنیم.

زندگی با حیوانات خانگی، نوعی از این همزیستی است؛ با اینکه گاهی با آنها نیز ظالمانه رفتار می شود. رفتارهای صنعتی و تأثیر آنها روی اقلیم نیز باعث خسارات بسیاری بر زندگی جانداران دیگر شده است. برآورد می شود که فعالیت های انسانی منجر به آغاز انقراض بیش از هشتاد گونه از پستانداران شده است.

به جای آنکه بگوییم «انسان بودن یعنی چه» بگوییم «فیلم بودن یعنی چه»!

دنیا به یک انقلاب اخلاقی محتاج است؛ انقلابی که تمامی بخش ها و نهادهای بین المللی را در برگیرد. بیایید به جای پرسیدن انسان بودن چیست، مثلا بگوییم فیل بودن چیست. به تماشای فیلم هایی از زندگی ساده، وقف اجتماعی آنها، اشتیاق و غم آنها بنشینیم و رفتارهای پیچیده ای از آنها که تا کنون گمان می کردیم متعلق به ما انسان هاست را درک کنیم.

به جای آنکه بگوییم «انسان بودن یعنی چه» بگوییم «فیلم بودن یعنی چه»!

حیوانات به چیزهایی نیاز دارند که نبود آن چیزها برای ما انسان ها مشکلی به وجود نمی آورد. دوست دارند با همنوعان خود در فعالیت های گروهی مختص خود شرکت کنند، آواز بخوانند، بچه داشته باشند، کنجکاوی خود را ارضا و به کشفیات و ماجراجویی های تازه بپردازند.

بیایید خودبرتربینی خود را کنار بگذاریم و به دوره ای قدم بگذاریم که انسان بودن یعنی تمایل به همزیستی با دیگر گونه هایی که قصد زندگی و بقا در این جهان را دارند.

نیویورک تایمز

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار