تبلیغات

طرز تهیه اکبر جوجه اصل در منزل

اکبر جوجه یکی از غذاهای محلی استان مازندران است که طرفداران بیشماری نیز دارد. طرز تهیه اکبر جوجه در عین حال که ساده است، اما نکات ظریفی نیز دارد که رعایت آنها باعث ایجاد طعم اصلی این غذا می‌شود.

طرز تهیه اکبر جوجه اصل


ستاره |
 سرویس آشپزی -
 طرز تهیه اکبر جوجه برای نخستین بار توسط فردی به نام علی اکبر کلبادی معرفی شد. وی در سال ۱۳۲۳ قهوه خانه کوچکی در استان مازندارن داشت و در همان محل برای نخستین بار این غذا را ارائه داد. پس از آن اکبرجوجه به محبوبیت زیادی دست یافت، تا جائیکه امروزه در تمام ایران این غذا را تهیه می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

کشور ما غذا‌های محلی بسیار متنوعی دارید، از اینرو اگر به دنبال غذا‌های جدید برای طبخ هستید تا کمی تنوع در برنامه غذایی معمول خود ایجاد کنید، الزاما نیاز به روی آرودن به غذا‌های سایر کشور‌ها نیست و می‌توانید از غذا‌های محلی کشورمان که با ذائقه ایرانی هماهنگ‌تر است، نیز استفاده کنید. مواد مورد نیاز برای تهیه اکبر جوجه برای تهیه این غذای محلی شمالی برای سه الی چهار نفر، به حدود دو ساعت زمان (این زمان شامل ۱۲ ساعتی که جوجه باید در مواد بماند تا مزده دار شود، نیست) و مواد اولیه‌ای که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، نیاز خواهید داشت. مواد لازم جوجه 1 عدد زعفران دم کرده یک چهارم لیوان کره 200 الی 250 گرم پیاز 1 عدد متوسط سیر 4 الی 5 حبه آبلیمو نصف لیوان رب انار نصف لیوان نمک، فلفل سیاه و روغن به میزان لازم


چند نکته:

از جوجه ۸۰۰ الی ۹۰۰ گرمی استفاده کنید. این موضوع برای بهتر شدن طعم غذا بسیار مهم است.

برای تهیه این غذا حتی الامکان از کره محلی استفاده کنید. طرز تهیه اکبر جوجه
طرز تهیه اکبر جوجه ابتدا پوست مرغ را بگیرید و کاملا آن را بشویید.

سپس آن را از وسط به دو نیم تقسیم کنید. در صورت تمایل می‌توانید قسمت‌های بالایی و پایینی بال‌ها را نیز جدا نمایید.

اکنون باید جوجه را مزه دار کرد. برای این منظور ابتدا جوجه را در یک ظرف بزرگ قرار دهید. پیاز را خرد کرده و به آن اضافه کنید. نیاز نیست پیاز ریز خرد شود. سیر را رنده یا له کرده و به مابقی مواد اضافه نمایید.

فلفل سیاه را نیز اضافه کنید. در صورت تمایل می‌توانید از قلقل قرمز هم استفاده کنید، اما طرز تهیه اکبر جوجه اصل با فلفل سیاه است.

زعفران را نیز اضافه کنید. زعفران باعث خوش رنگ شدن این غذا می‌شود.

آبلیمو را نیز به مواد اضافه کنید. آبلیمو حالت اسیدی دارد و باعث ترد شدن جوجه خواهد شد. اکنون مواد را چنگ بزنید تا کاملا مرغ به آنها آغشته شود.

حال مرغ به همراه موادی که برای مزه دار کردن آن استفاده کردید را به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید. البته توجه داشته باشید که درب ظرف باید بسته باشد.

در یک قابلمه مقدار زیادی روغن بریزید، حجم روغن باید به حدی باشد که روی سطح مرغ را کاملا پوشش دهد. زمانی که داغ شد، مرغ را در آن بیندازید و وقتی کمی سفت شد، درب آن را بگذارید و حرارت را تا جای ممکن کم کنید. مرغ باید حدود ۲۵ الی  ۳۰ دقیقه در این شرایط باقی بماند، البته چند بار مرغ را زیرورو کنید. چند دقیقه مانده به آماده شدن غذا، نمک را به آن اضافه کنید.

کره را ذوب کنید و پس از آنکه مرغ سرخ شد، حدود دو الی سه دقیقه با کره تفت دهید تا طعم دار شود.

چند نکته:

زمانی که قصد دارید، مرغ‌ها را در روغن سرخ کنید، به این نکته توجه داشته باشید که باید پیاز را از آن جدا کنید، زیرا در زمان سرخ شدن پیاز می‌سوزد و طعم غذا را از بین می‌برد.

سیر یکی از مواد اصلی برای طعم دار کردن مرغ است، بنابراین آن را از دستور پخت اکبر جوجه حذف نکنید. نگران بوی سیر نباشید، زیرا در اثر سرخ شدن زیاد در روغن و پس از آن تفت داده شدن با کره، بوی آن از بین خواهد رفت. حتی می‌توانید از پودر سیر نیز استفاده کنید.

حتما توجه داشته باشید که هنگام سرخ شدن جوجه در روغن، باید حرارت شعله بسیار ملایم باشد تا جوجه مغز پخت شود. در صورتی که حرارت شعله اجاق گاز را زیاد کنید، لایه بیرونی مرغ‌ها خواهد سوخت و داخل آن نیز خام می‌ماند.

در دستور اصلی غذا باید جوجه را به دو نیم تقسیم کنید، بنابراین از خرد کردن بیشتر آنها خودداری کنید تا این غذا را به شیوه اصیل و سنتی خود طبخ نمایید. اکبر جوجه مرغ آماده است و باید آن را سرو کنید. این غذا با برنج سرو می‌شود و حتما باید رب انار یاد شده در مواد اولیه را نیز کنار آن قرار دهید. این غذا حتما باید با رب انار سرو شود، بنابراین آن را حذف نکنید. از آنجا که طرز تهیه اکبر جوجه با حجم زیادی از روغن همراه است، این غذا با رب انار سرو می‌شود. اکبرجوجه طعم بسیار خوبی دارد و گوشت مرغ نیز در اثر شناور بودن در روغن به مدت نیم ساعت، کاملا پخته شده و ترد است، از اینرو کودکان نیز طعم آن را دوست دارند و از صرف آن لذت می‌برند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار