تبلیغات

زادروز «امه سزر»؛ زبان گويای آفريقای سياه

خبرگزاری برنا: "امه سزر"شاعر سياه پوست مارتينيکي ، در 25 ژوئن 1913ميلادي در جزيره مارتينيك  ، جزيره اي از مجمع الجزائر آنتي فرانسه متولد شد. مادرش خياط بود و پدرش کارمند اداره ماليات.

به گفته مديران و معلمان دبيرستان "فورد دو فرانس" فرانسه ، "امه سزر"   شاگردي نابغه بود و به ادامه تحصيل در فرانسه تشويق شد.

امه سزر  وي در سال 1932 ميلادي در کنار تحصيلات عالي ادبي ، نشريه اي را به نام "دانشجوي سياه" منتشر کرد و در آن براي نخستين بار نويسندگان سياه پوست مي توانستند شيوه هاي نگارش ادبيات سنتي را مورد نقد و بررسي قرار دهند.

در پايان تحصيلاتش به مدت کوتاهي در دانشگاه تدريس کرد و در سال 1939 ميلادي آشنايي با شاعر نامدار سنگالي "لئوپولد سدار سانگور" مسير زندگي او را تغيير داد.

حاصل اين ديدار چاپ کتابي بود به نام "دفترچه بازگشت به زادگاه" که در آن براي نخستين بار واژه معروف وي"سياه وارگي"به چشم مي خورد.

"سياه وارگي"، واژه اي که "امه سزر" آن را در واقع درک سياه پوست بودن تعريف مي کرد ، در تمامي آثار وي حضور دارد.

آثاري که در بسياري از دانشگاه هاي سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفتند و بار ها در تئاتر معروف "کمدي فرانسز" به روي صحنه آورده شدند.

امه سزر 


کارنامه ادبي و هنري "امه سزر" در دوره اي که سه ربع قرن بيستم را در بر مي گيرد بسيار پر بار است. وي در مجموع چهارده اثر در زمينه شعر ، جستار و نمايشنامه منتشر کرده است و در ده ها سمينار و کنفرانس بين المللي سخنراني کرده است.

آثار"امه سزر" به بسياري زبان ها از جمله انگليسي ، اسپانيولي ، آلماني و فارسي نيز ترجمه شده است.

از وي و در باره  وي ، تا به حال شش اثر در ايران منتشر شده است ، که" برگي از بازگشت به سرزمين مادري" يکي از اين آثار است.

 "آندره برتون"  شاعر برجسته فرانسوي ،درباره "امه سزر" گفته است: "او نمونه "کرامت" است. "امه سزر" از راه مبارزه و شعر خود ، به آواي "سياه وارگي" تجسم بخشيد ، آوايي که از مرز و بوم "امه سزر" فراتر رفت.

آوايي در دفاع از کرامت جهاني و جهان شمول انسان.

"امه سزر" همنوعان خود ، يعني همه انسان ها را به درک هويت و مسئوليت خود فراخواند و بيش از هر چيز همين ، مايه توان و نيروي او بود.

"سزر" مي نويسد: " من تبار خود را همان گونه که هست مي پذيرم ، اما مي خواهم با آن چه کنم؟ "

امه سزر
"سزر" در سال 1950ميلادي ، در سخنراني اش درباره استعمار گفت: "تمدني که توانائي حل مشکلاتي را که با آن درگير مي شود ندارد ، تمدني مرده است".

بزرگي "امه سزر" نيز در مواجهه و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات استعمار و تلاش براي حل روزانه آن ، بدون فرار از آن است.

"امه سزر" بدون اينکه علاقه اي به قدرت داشته باشد ، براي انجام مسئوليت خود ، حدود پنجاه سال به عنوان شهردار و نماينده مارتينيک انتخاب شد.

"امه سزر" در کنار فعاليت هاي فرهنگي و ادبي خود ، در سياست نيز بسيار فعال بود و چهل و هشت سال نماينده "مارتينيک" در مجلس ملي فرانسه بود و پنجاه و شش سال نيز شهرداري "فور دو فرانس" را به عهده داشت.

"امه سزر" شاعر سياه پوست مارتينيکي بر اثر بيماري قلبي در سن 94 سالگي در شهر "فورت دو فرانس" فرانسه درگذشت. 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار