تبلیغات

شهید چمران؛ چریکی که ادیب و نویسنده بود

جام جم آنلاین: آثار مکتوب شهید چمران، پیچیده ترین معارف و دیدگاه ها را در قالبی ساده و جذاب به مخاطبان خود عرضه می کند. نثر شیوا، دلچسب و تأثیرگذار وی، به ویژه زمانی که می خواهد از عشق خود به خداوند و ذوب شدنش در دریای محبت او سخن بگوید، تأثیری شگفت بر روح و فکر خواننده باقی می گذارد.

چریکی که ادیب و نویسنده بود

آنچه در پی می آید، مرور اجمالی برخی آثار مکتوب شهید دکتر مصطفی چمران، در سالروز شهادت این سردار پرافتخار اسلام است.

علی زیباترین سروده ی هستی

کتاب حاضر شامل دست نگاشته های شهید دکتر مصطفی چمران درباره ی حضرت علی(ع) و راز و نیازهای او به همراه سه سخنرانی می باشد و سعی شده است تا در این کتاب از نگاهی دیگر به امام علی(ع) نگریسته شود و آن نگاه شهیدی می‌باشد که از عاشقان دل سوخته علی است که همه عمر نام علی و یاد علی، روحیه بخش دردها و تنهایی او بوده است.

نیایش ها

آن چه در این مجموعه تحت عنوان نیایش ها به دست شما سپرده می شود از همان روح لطیف شهید چمران سرچشمه می گیرد که نمی توان آن را توصیف نمود و هر کس به قدر خلوص و عرفان خود بهره ای بر خواهد گرفت. تفاوت فراوان مناجات او با بسیاری از دیگر از مناجات های بشری، عجین بودن آن ها با زندگی و حیات روزمره ی اوست که صرفاً روحانی و سوای این دنیای خاکی نیست. این راز و نیاز ها بازگو کننده حالات مبارزاتی او از آمریکا تا آخرین لحظات زندگی آن شهید بزرگوار می باشد .

زندگی نامه

خلاصه ای از زندگی شهید چمران در مجموعه ای 15 صفحه ای

عارفانه

این مجموعه زیبا بازگو کننده بسیاری از حالات شهید دکتر مصطفی چمران در لحظات مختلف زندگی ایشان می باشد که می تواند به ویژه برای ره پویان عرفان ،راهنمایی ارزنده و سازنده باشد.

عارفانه، نامی که برای مجموعه دست نگاشته ها گذاشته شده است، گویای آن نیست که همه این مجموعه مباحثی عرفانی است،ب لکه بازگوکننده روحیه و حالات عارفانه و عاشقانه، خلوص و عرفان عملی شهید دکتر مصطفی چمران است.

حماسه عشق و عرفان

آنچه در این مجموعه گردآوری شده عموماً از دست نگاشته های شهید چمران در دوران بستری پس از واقعه ی سوسنگرد و زخمی شدن اوست که فرصت بیشتری برای نگارش به دست آورده بود اگرچه ممکن است از سایر دست نگاشته ها نیز استفاده شده باشد. بخش اعظم نگاشته ها در مورد انقلاب اسلامی و چگونگی انقلابی بودن و بخش مهم دیگر پیرامون موضوع جنگ تحمیلی است. نوشته های زیادی هم مباحث عرفانی، فلسفی، سیاسی و هنری و تعدادی از دست نگاشته ها در ارتباط با شهدای بزرگوار است.در این کتاب از هر دری سخن گفته شده و مجموعه ای گیرا جذاب و آموزنده و عبرت انگیز فراروی خواننده قرار می دهد.

لبنان

کتاب حاضر گزیده ای از دست نوشته ها و سخنرانی های شهید چمران و حاصل مطالعه و بررسی کلید نوشته ها و سخنرانی های او (در لبنان،اروپا و ایران) درباره ی لبنان است،که بر اساس حوادث تاریخ منسجم و تدوین شده است.

این مجموعه ارائه دهنده تاریخ و تحلیل واقعی، جهت شناخت توده محروم ملت لبنان و نه چندان کامل و جامع از خدمات شهید چمران است.

خدابود و دیگر هیچ نبود

کتاب حاضر در واقع مجموعه تاریخ دار از دست نگاشته های شهید چمران، بدون در نظر گرفتن موضوعی خاص می باشد که فقط بر طبق زمان نگارش آن ها دسته بندی شده است. آنچه در این نوشته ها نمایان است حرکت شهید چمران در طول زندگی خویش ( آمریکا، لبنان و ایران) در مسیر الهی و نشان دهنده حالات عرفانی و عاشقانه اوست.

کردستان

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ماجراهای کردستان آغاز شد تا با ایجاد درگیری های داخلی کشور را از درون متلاشی سازد که در این بین حادثه پاوه از اهمیتی خاص برخوردار است. در این کتاب مجموعه یادداشت و سخنرانی های شهید در مورد قضایای کردستان و چگونگی ایجاد این مشکل ، توضیح وقایع و مبارزات به جهت حل مشکلات، جمع آوری شده است.

دعای کمیل

دکتر مصطفی چمران پس از اعزام به آمریکا جهت ادامه تحصیل در آمریکا به طور منظم در جلسات هفتگی انجمن اسلامی دانشجویان شرکت و سخرانی می نمود. یکی از فعالیت های هفتگی انجمن خواندن دعای کمیل بود. از آن جا که بسیاری از دانشجویان به زبان عربی تسلط نداشتند، او دست به ترجمه دعا و همچنین نگارش مقدمه ای با دست خط خویش زد که در کتاب حاضر عیناً به چاپ رسیده است.

چریکی که ادیب و نویسنده بود

انسان و خدا

این کتاب حاصل یک دوره سخنرانی علمی و عرفانی در کانون توحید در ایام ماه مبارک رمضان سال 1359 می باشد. به طور خلاصه کتاب شامل بحث هایی در خصوص « خدا و روح و عالم غیب» و همچنین« بررسی مکاتب بشری و الهی » و در نهایت معرفی مکتب اسلام است.

رقصی چنین میانه میدانم آرزوست

مجموعه حاضر در برگیرنده یادداشت های شهید چمران در خصوص حماسه آزادسازی سوسنگرد در تاریخ 26 آبان 1360 می باشد. امید است که این کتاب گوشه ای از جزییات و ناگفته های دلاورمردان دفاع مقدس و شهادت طلبی دکتر چمران را روشن سازد.

کتاب بینش و نیایش

این کتاب شامل متن دو سخنرانی : تاثیر پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر منطقه و کشورهای جهان، و انقلاب اسلامی در راه تحقق ظهور حضرت مهدی (عج) ؛ می باشد. همچنین تعدادی از نیایش های شهید بزرگوار نیز در این کتاب قرار داده شده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار