تبلیغات

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۷)

برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره از خواندنی ها با پژوهشی درباه کیمیا خاتون، رمانی از گرترود استاین، مجموعه داستان کوتاه از کاترین منسفیلد و... آشنا شوید.

آیدا

گرترود استاین ترجمه ی فهیمه زاهدی انتشارات نیلوفر چاپ اول: 97

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۷)

گرترود استاین در سال ۱۸۷۴ در پنسیلوانیا به دنیا آمد. از کالج رادکلیف فارغ‌التحصیل شد. در دانشگاه به تشویق ویلیام جیمز به مطالعه تشریح مغز پرداخت. اما خیلی زود از اینکار خسته شد. در ۱۹۰۲ به فرانسه رفت و تا پایان عمر در آنجا و دور از وطن به سر برد. خانه‌اش محفل نویسندگان و نقاشان بزرگ زمان بود. سه زندگی (داستان‌هایی دربارهٔ دو دختر خدمتکار و زنی سیاه پوست) و تشکیل آمریکایی‌ها از نخستین نوشته‌های او هستند. استاین به سال ۱۹۴۶ بر اثر ابتلا به سرطان معده درگذشت. وی رابطه صمیمانه‌ای با پابلو پیکاسو داشت و پیکاسو در سال ۱۹۰۶ تک‌چهره‌ای از او کشید که اکنون در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می‌شود.

اين قصه آيداست، كه زندگي‌اش را به استراحت مي‌گذراند، به حرف ‌زدن با خودش، به ازدواج و ازدواج و ازدواج .... آيدا شايد رماني كوتاه، شعري بلند، قصه مدرن پريان يا نقاشي با كلمات باشد. توصيف خانم استاين اما از جنس ديگري است: آيدا آيداست آيداست.

کیمیا (پرورده حرم مولانا)

غلامرضا خاکی نشر هرمس چاپ اول:97

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۷)
موضوع كتاب حاضر درباره چند و چون و عاقبت رابطه شمس تبريزي است با كيميا نام دختري از پروردگان حرم مولانا. تاهل شمس يكي از فصول مبهم زندگي اوست. مي‌توان گفت، اين‌كه شمس در دومين دوره اقامتش در قونيه با دختري به نام كيميا عقد زناشويي بسته، قطعي است. در مقالات شمس بر اين امر تصريح شده و با روايت افلاكي و سپهسالار نيز مي‌خواند. اما غير از اين، مابقي ماجرا يعني هويت كيميا (برخلاف نظر كساني كه او را دخترخوانده مولانا داسته‌اند، هيچ‌گونه دليل و نشانه مستندي بر اين مدعا وجود ندارد)، سرانجام زندگي و زناشويي اين دو و عاقبت حال كيميا، همه مشكوك است و محل اختلاف...

بی نهایت بلند و به غایت نزدیک

جاناتان سفران فوئر ترجمه ی لیلا نصیری ها نشر چشمه چاپ اول:97

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۷)
چند سال بعد از مرگ پدرش در یازدهم سپتامبر، اسکار شِل کلیدی را در گلدانی پیدا می‌کند. کلید به پدرش تعلق دارد، اسکار از این بابت مطمئن است. اما این کلید کدام یک از ۱۶۲ میلیون قفل شهر نیویورک را باز می‌کند؟ این سؤال اسکار کاشف، نامه‌نگار و کارآگاه آماتور را بر آن می‌دارد که هر پنج محله‌ی نیویورک را زیر پا بگذارد و وارد زندگی دوستان، اقوام و آدم‌هایی کاملاً غریبه شود. در این راه، غم‌وغصه‌های زیادی روی شانه‌های اسکار سنگینی می‌کند، تحت‏تأثیر این غم‌و‌غصه‌ها حتا جراحت‌هایی به خودش وارد می‌کند و با هر کشفی یک قدم به قلب ماجرای پُررمز‌و‌رازی نزدیک می‌شود که به پنجاه سال پیش و تاریخچه‌ی خانوادگی‌شان بازمی‌گردد. اما آیا این سفر او را از پدر درگذشته‌اش دورتر می‌کند یا او را به پدرش نزدیک‌تر؟

زنی از مصر

جهان سادات ترجمه ی مریم بیات نشر نو چاپ اول:97

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۷)
جهان سادات، همسر محمد انور سادات خاطرات دوران کودکی خود را باز می‌گوید و با اشاره به تاریخ و جغرافیای مصر، به شرح وقایع و اوضاع سیاسی - اجتماعی در دوران حکومت پادشاهی می‌پردازد. سپس ضمن حکایت ماجرای آشنایی خود با همسرش، چگونگی شکل گرفتن سازمان افسران آزاد در مصر و کودتای ۱۹۵۲ به رهبری عبدالناصر را شرح می‌دهد و از ماجراهای پشت پردهٔ جنگ شش روزه می‌گوید.
پس از آن وقایع دوران زمامداری همسرش، و ناآرامی‌ها و شورش‌های مکرر در مصر و جنگ اکتبر ۱۹۷۳ با اسرائیل و گزینش راه صلح با اسرائیل را به تفصیل بیان می‌کند. خانم جهان سادات، در مقام بانوی اول مصر از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۱، جزئیاتی از مسائل پشت پرده در مصر و سرانجام ترور همسرش و پیامدهای پس از آن را شرح می‌دهد، روایتی از زندگینامهٔ مردی که بسیاری از مصریان او را خائن می‌دانند.

یک فنجان چای

کاترین منسفیلد ترجمه ی نرگس انتخابی نشر ماهی چاپ اول:97

خواندنی‌ها با برترین‌ها (۱۵۷)
زندگي كوتاه كاترين منسفيلد مملو از ناكامي، سرخوردگي و درد و رنج و بيماري بود، اما او وجود خود را يكسره وقف داستان‌نويسي كرد. داستان‌هاي او بازتاب حال و هواي امپرسيونيستي زمانه‌اش هستند. او در اين داستان‌ها فضا را با رنگ‌هايي لطيف بر كاغذ ترسيم مي‌كند، آن‌گاه احساس را چون قطره‌هاي رنگ بر آن مي‌پاشد و به اين ترتيب داستاني مي‌آفريند كه با ظرافت تمام از دل روزمرگي‌ها بيرون كشيده شده، داستاني از بهشتي گمشده به نام «زندگي».

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار