تبلیغات

زنان پیشگام در تاریخ که باید آن ها را بشناسید

مارتا گلهورن (1908- 1998)

مارتا الهام بخش خبرنگاران زن است و به عنوان خبرنگار جنگ کار کرده است. او اولین بار از جنگ داخلی اسپانیا گزارش داد و با ارنست همینگوی در اسپانیا همراهی کرد و بعد از ازدواجشان حرفه اش را ادامه داد. نوشته های او روی تاثیرات جنگ بر شهروندان عادی تمرکز دارد و زمانی که به علت جنسیتش با موانعی روبرو می شود، راه خود را می سازد. برای مثال پس از سال ها گزارش، هنگام جنگ جهانی دوم درخواست ماموریت کرد اما به او گفتند که زنان اجازه ورود به مناطق جنگی را ندارند. درعوض او با قایق به کارائیب رفت تا ببیند جنگ چطور مردم آن جا را تحت تاثیر قرار می دهد.

زنان پیشگام در تاریخ که باید آن ها را بشناسید جانین اسمیت کلارک

کلارک نزدیک به 50 سال از زندگی خود را با موسسه اسمیتسونین گذرانده است. او در سال 1968 به عنوان یک داوطلب آغاز کرد و مقام او ارتقا یافت و اکنون 11 سال است که عضو هیئت رئیسه است. او اولین رئیس کمیته آموزش فرهنگی است که تنوع و جامعیت را به موسسه اسمیتسونین آورد. او عضو فعال شورای حقوق بشر آمریکاست و در جنبش های حقوق مدنی بسیاری درگیر بوده است.

 

هلن توماس (1920-2013)

توماس 10 ریاست جمهوری از جان اف کندی به بعد را دیده است. او اولین افسر زن نشنال پرس کلوب و اولین عضو زن انجمن خبرنگاران کاخ سفید بوده است. او به عنوان یک خبرنگار سرسخت با سوال های سخت شناخته می شود.

زنان پیشگام در تاریخ که باید آن ها را بشناسید  

 سابیها گوکسن

در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان اولین زن خلبان جنگنده جهان شناخته شده که در آمادمی حمل و نقل هوایی ترکیه در سال 1936 شرکت کرده است. او در سن 23 سالگی اولین خلبان جنگی زن ترکیه بود و یک فرودگاه به نام او در استانبول وجود دارد. در طول زندگی حرفه ای خود در نیروی هوایی ترکیه، با بیش از 22 نوع مختلف هواپیما بیش از 8000 ساعت پرواز کرد.

 زنان پیشگام در تاریخ که باید آن ها را بشناسید

 

الیزابت گرت اندرسون (1836- 1917)


الیزابت راه را برای پزشکان زن در انگلستان هموار کرد و زندگی پر از اولین ها داشت. وقتی او توسط دانشگاه های انگلیس برای پزشکی رد شد، به فرانسه رفت و در دانشگاه پاریس پزشکی را دنبال کرد. سپس به لندن بازگشت و کارش را به عنوان اولین پزشک زن آغاز کرد. اما کار او به همین جا ختم نشد. او به تصویب پارلمانی که به زنان به طور رسمی اجازه پزشک شدن بدهد کمک کرد و اولین زن شهردار و قاضی بریتانیا نیز شد.

زنان پیشگام در تاریخ که باید آن ها را بشناسید 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار